Dopirnos SSSS očuvanju mentalnog zdravlja na radnom mestu
Svetski dan mentalnog zdravlja, koji se obeležava 10. oktobra, ove godine je pod sloganom „Promocija mentalnog zdravlja na radnom mestu“, čime se ističe važnost prevencije mentalnih poremećaja i očuvanje mentalnog zdravlja na poslu.
Bezbedno i zdravo radno okruženje može delovati kao zaštitni faktor za mentalno zdravlje. Nepovoljni uslovi rada utiču na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i produktivnost na poslu.
Pandemija COVID-19, koja je pogodila milione ljudi širom sveta, ostavila je dugoročne posledice po mentalno zdravlje. Neke osobe, uključujući zdravstvene radnike, osobe koje žive same, osobe u izolaciji i karantinu, članovi porodica zaraženih osoba, kao i osobe sa već postojećim mentalnim poremećajima, bile su posebno pogođene tokom pandemije.
U tu svrhu, Savez samostalnih sindikata Srbije je 2021. godine, sprovevši istaživanje „Uticaj pandemije ma mentalno zdravlje zaposlenih“, ustvrdio da većina ispitanika smatra da odnos poslodavaca prema psihičkom zdravlju nije odgovarajući. Više od polovine ispitanika smatra da poslodavci nisu preduzeli nikakve korake u pružanju podrške radnicima koji imaju probleme sa psihičkim zdravljem. Takođe, 60% ispitanika navodi da poslodavci nisu sproveli konkretne procene rizika stresa na radnom mestu, a koji se tiču psihičkog zdravlja, dok 43% njih smatra da je poslodavac na adekvatan način pružio podršku i upravljao promenama na radnom mestu za vreme pandemije KOVID – 19.
Polazne pretpostavke (finansijska nesigurnost, smanjenje plata, smanjenje broja zaposlenih, strah od gubitka posla, gubitak posla – za vreme pandemije) za koje se očekovalo da će biti glavni uzročnici negativnog uticaja na psihičko zdravlje, pokazali su se manje bitnim od stresa izazvanog izmenjenim uslovima rada, strahom od zaraze, neizvesnosti i socijalne izolacije.
Od suštinskog značaja za očuvanje mentalnog zdravlja je ostvarivanje prava na rad, kao jednog od fundamentalnih ljudskih prava koje doprinosi poboljšanju i očuvanju mentalnog zdravlja.
Podržavajuće radno okruženje podstiče dobro mentalno zdravlje, pružajući osećanje produktivnosti, unutrašnjeg zadovoljstva i motivisanosti za rad, dok loše mentalno zdravlje može dovesti do smanjene produktivnosti na radnom mestu.
Nezdravi uslovi, uključujući stigmu, diskriminaciju i izloženost rizicima, kao što su uznemiravanje i drugi loši uslovi rada, mogu predstavljati značajne rizike, utičući na mentalno zdravlje, ukupan kvalitet života i posledično na učešcće ili produktivnost na poslu.
Akcije za unapređenje i zaštitu mentalnog zdravlja na poslu trebalo bi da se sprovode uz zajedničko uključivanje zaposlenih, pogotovu onih koji imaju životno iskustvo u suočavanju sa problemima u vezi sa mentalnim zdravljem, njihovih poslodavaca i osoba zaduženih za bezbednost i zdravlje na radnom mestu.
Važno je pružiti priliku svakome da napreduje na poslu i u životu. Svako može da preuzme korake kako bi zaštitio i unapredio svoje mentalno zdravlje uz pomoć naučenih tehnika za prepoznavanje i upravljanje stresom na poslu kroz pozitivno razmišljanje, planiranje i organizaciju vremena, uspostavljanje zdravih navika, poput redovne fizičke aktivnosti i pravilne ishrane.
Sindikat je prepoznao potrebu da je zaposlenima, usled savremenih dešavanja na tržištu rada, pored pružanja standardnih i drugih vidova usluga, potrebno i psihološko osnaživanje. Briga o mentalnom zdravlju zaposlenih, koje je bitan deo sveukupnog zdravlja radnika i cele nacije, poziva na odgovornost i uključivanje šire zajednice.
U tom cilju je sačinjen Projekat „BUDI SNAŽAN – BUDI SVOJ!“, koji se bavi pružanjem besplatne psihološke pomoći članovima Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Svaki problem iz domena posla – poslovnog okruženja, može biti razlog da se javite i posavetujete sa psihologom u SSSS, i da na taj način efikasno rešite gotovo svakodnevne „situacije“ koje mogu uticati na mentalno zdravlje. Psihološko osnaživanje radnika je vid stručne psihološke pomoći, pri čemu psiholog pomaže osobi da se lakše izbori sa novonastalom situacijom.
Savez samostalnih sindikata Srbije otvoren je za sve zaposlene koji koji imaju probleme na poslu i narušeno mentalno zdravlje, u smislu davanja odgovarajućih saveta, kao i upoznavanja sa zakonskom regulativom iz ove oblasti, a što sve može biti od koristi u cilju savladavanja ovog problema.