Štrajk upozorenja u Centru za socijalni rad

Većina zaposlenih u subotičkom Centru za socijalni rad održala je jednočasovni štrajk upozorenja, tražeći popunjavanje upražnjenih radnih mesta prirodnim odlivom, dodatno zapošljavanje kadra zbog povećanog obima posla, poboljšanje materijalnog statusa i potpisivanje kolektivnog ugovora, kako bi se izjednačili sa ostalima u javnom sektoru.
U Centru za socijalni rad trenutno radi 50 zaposlenih, od čega 14 finansira Grad kao osnivač i ta su mesta sva popunjena, dok kod ostalih, koje finansira nadležno ministarstvo, pet nepopunjenih radnih mesta i još šest radnika koji su uposleni na određeno, jer nemaju licence.
„Znači fali pet stručnih radnika, to je veliki procenat na broj zaposlenih od 50. Mi smo 2008. godine imali 65 zaposlenih a broj predmeta je bio nekoliko stotina puta manji, a sada 2025. kada imamo nekoliko stotina puta veći broj predmeta, mi imamo za 15 ljudi manje. Preopterećenost je ogromna, a u žurbi zbog rokova, nekad se desi i neki propust,“ navodi Sreto Rauković, predsednik Organizacije sindikata u CZR Grada Subotice.
Osim popunjavanja radnih mesta, članovi sindikata traže i povećanje broja zaposlenih, jer kako objašnjavaju, broj slučajeva je porastao više stotina puta, pa je takona primer u Službi za odrasle i stare čak 120 predmeta po radniku. Na sve te poslove, treba dodati i slučajeve nasilja u porodici, koje rade svi stručni radnici u zavisnosti od dežurstva, koji su im pridodati.
„Zaposleni pretežno rade nasilje i to su sve hitni rokovi, gde i MUP i Tužilaštvo i sud traže da se to hitno dostavi, i onda nisu u mogućnosti da rade svoje poslove. Drugo, velika je administracija i papirologija, a malo prostora se ostavlja za rad sa korisnicima,“ pojašnjava Rauković.
Jedan od zahteva je i korekcija koeficijenata, odnosno povećanje zarada, kao i da se iz koeficijenta izdvoji topli obrok i regres, te da se izrazi u novcu na osnovu Zakona o radu.
„Mi smo u socijalnog zaštiti negde u zapećku, mi samo insistiramo na tome da se izjednačimo sa drugima u javnom sektoru kao što su zdravstvo, obrazovanje, da dođemo negde približno njima sa zaradama,“ poručuje naš sagovornik.
Sindikat zaposlenih u Centru za socijalni rad svoje zahteve uputio je ka resornom ministarstvu, nadležnom pokrajisnkom sekretarijatu, lokalnoj samoupravi, gradonačelniku, članu veća za socijalnu zaštitu, Gradskom veću sindikata, kao i direktoru ustanove, s rokom od deset dana.